הצלחה, קריירה ובטחון עצמי

אנחנו זקוקים ליכולת לתת מענה לפחדים שלנו. שימו לב שאני אומר דווקא "לתת מענה" כפי שנותנים מענה לאדם או ילד שנמצא במצוקה וזקוק להקשבה ויחס אוהב ולא "להתגבר" או "להתמודד" כפי שעושים עם בעיה או מכשול לא רצוי בדרך. זו אבחנה חשובה מאוד בעיניי שיכולה לעשות את כל ההבדל בין ניסיונות סיזיפיים ומעייפים לפתח בטחון עצמי לבין היכולת הטבעית לבטוח במי שאנחנו כבר עכשיו.

בטחון עצמי הוא היכולת לבטוח בעצמנו, לבטוח ברגשות ובתחושות שלנו, ברצונות שלו ובאותו חזון או חלום שאנחנו רואים בעיני רוחנו ולהתמודד בהצלחה עם פחדים דאגות וסטרס.

לבטוח בעצמנו זה עניין לא פשוט עבור רובנו כי לרוב אנחנו רגילים לחשוב שבטחון עצמי כרוך בהתגברות על פחדים, בדיכוי רגשות הפחד בתוכנו ובשכנוע עצמי. שכנוע עצמי שנועד לדכא ולהשתיק את הקולות הפוחדים וחסרי הביטחון בתוכנו.

החשיבה הרווחת לגבי בטחון עצמי היא כזו: אני מרגיש חוסר בטחון עצמי וזה עוצר אותי מלהתקדם בחיים ולכן אני צריך לשנות את זה, אני צריך לשכנע את עצמי שאני טוב, מוצלח ושאני ראוי לכל מה שאני רוצה בו. אני צריך להשתיק את חוסר הביטחון שלי ולשכנע את עצמי לחשוב אחרת.

בעוד שלכאורה הגישה הזו היא הגיונית, היא לרוב לא עובדת ולרוב מובילה לתחושות של תסכול, מאבק פנימי וחוסר אונים.

הסיבה לכך היא שבעוד שהחלק הראשון הוא באמת נכון "אני מרגיש חוסר בטחון", החלק השני שמנסה לפתור את העניין, לא לוקח בחשבון את הצורך הרגשי העמוק ביותר שלנו שמפעיל אותנו מבפנים והוא הצורך באישור ואהבה.

כל עוד הניסיון שלנו לפתח בטחון עצמי עובר דרך ניסיון להשתיק או לשנות בכח את קולות הפחד וחוסר הביטחון שלנו, אנחנו בעצם מייצרים עוד ועוד קושי עבור עצמנו.
כדי לפתח בטחון עצמי אנחנו צריכים ללמוד להקשיב למסר האמיתי שעולה מתוך כל אותם קולות ואחת הדרכים הכי פשוטות לעשות את זה היא לדמות את העולם הרגשי שלנו לילד.

בדיוק כפי שילד שפוחד ומרגיש חוסר בטחון זקוק לכך שיקשיבו לו, שיתנו לו יחס אוהב ואמפאטי, שידברו איתו בכנות ויתנו לו את התחושה שהוא אהוב בדיוק כפי שהוא עכשיו ושאין שום תנאי לאהבה כלפיו, כך גם העולם הרגשי שלנו זקוק מאתנו לאותו יחס אוהב כדי שנוכל להרגיש בטחון.

על פניו נראה שאם נקבל ונאהב את עצמנו לא נשתפר ולא נפתח בטחון עצמי שכל כך חשוב לנו כדי להצליח ולהתקדם בחיים אבל זה רק למראית עין. בפועל, דווקא ההסכמה להקשיב לעומק לרגשות שלנו, לדבר בכנות עם עצמנו ולתת לעצמנו את היחס האוהב ביותר שאפשר, מאפשר לנו להרגיש מחדש בטחון עצמי באופן טבעי ולא מאולץ.

כשאנחנו רוצים להרגיש בטוחים בעצמנו, דווקא האפשרות להציג את עצמנו כפי שאנחנו באמת – אנושיים, בעלי פחדים, ספקות ורצונות, זו הדרך הטבעית שעובדת וזה משדר כנות, אמינות, מודעות עצמית ולקיחת אחראיות, ואם נחשוב על זה, נראה שאלו התכונות שכולנו מחפשים אצל מי שאנחנו רוצים בקרבתנו בין עם ביחיסים אישיים ובין אם בעבודה.

 

נכתב על ידי אלי קרסניץ (Ph.D) – מטפל ומלווה בתהליכי ריפוי, צמיחה והתפתחות רגשית ומפתח גישת "להכיר בעצמי" לריפוי רגשי והתפתחות אישית מתוך הכרה ואהבה עצמית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *