חיפוש עבודה לרילוקיישן בחו"ל

 

  • אמצו את הגישה הפטריוטית – גם אם המטרה האמיתית שלכם היא למצוא עבודה מעבר לים, אתם יכולים לעשות זאת כנציגיה הרשמיים של המדינה, במסגרת מה שמכונה "שליחות". קיימים סוגים רבים ושונים של שליחויות, ולא כולם מחייבים הכשרה דיפלומטית במסגרת קורס צוערים של משרד החוץ. גם הקרן הקיימת לישראל, הסוכנות היהודית והנוער העובד והלומד, למשל, שולחים שליחים מטעמם למדינות שונות ברחבי העולם. חפשו באתרי האינטרנט של הגופים הממשלתיים השונים מכרזים פומביים (כאלה שפתוחים לציבור הרחב ולא רק לעובדי מדינה) לשליחויות לחו"ל, ונסו את מזלכם.
  • הצטרפו לכפר הגלובלי – ישראל התברכה בסניפים רבים של חברות בינלאומיות, ובחברות ישראליות למהדרין שמפעילות סניפים בניכר. במרבית המקרים מדובר בחברות הייטק, אבל לא רק, ואפילו חברות יצוא פרי ההדר זקוקות לנציגים בחו"ל. אם תתקבלו לעבודה באחת החברות האלה ותצברו בה ניסיון של שנה או שנתיים, תוכלו להגיש מועמדות לרילוקיישן לאחד הסניפים האחרים של החברה, בהתאם לתפקידים הפנויים שם ולכישורים שלכם. קחו בחשבון לא תמיד יהיה מדובר במדינות נחשקות ונוצצות, אלא פעמים רבות דווקא במדינות עולם שלישי באפריקה או באסיה או במדינות הגוש המזרחי לשעבר באירופה, אבל היי – הדיוטי פרי בנתב"ג הוא אותו דיוטי פרי.
  • התנהגו כמו רומאים ברומא – לא תמיד אנחנו יודעים איך באמת המקומיים מחפשים עבודה בחו"ל, אבל גם להם יש אתרי דרושים באינטרנט, כך שגם אתם יכולים לנסות ולמצוא עבודה בכל מקום בעולם בלי לצאת מהבית. לפני שתתחילו נסו לראות כיצד כותבים קורות חיים במדינת היעד שבה החלטתם לחפש עבודה, והקדישו מעט מחשבה למה בדיוק תעשו אם וכאשר תזומנו לראיון עבודה במדינה אחרת. אם יש לכם חברים שעובדים כבר בחו"ל, נסו להיעזר בהם גם לצורך התאמת קורות החיים, וגם לצורך ההתארגנות הלוגיסטית.

רגע לפני שאורזים מזוודות…

מצאתם משרה בחו"ל שנראית לכם כמו התגשמות כל חלומותיכם? לפני שאתם קופצים על המטוס הראשון, שימו לב לאותיות הקטנות, ונסו לברר מראש את הפרטים הבאים:

  • האם אתם נדרשים להוציא ויזה או אישור עבודה כדי להתקבל למשרה? אם כן, האם מקום העבודה יסייע לכם בהשגת האישורים הנדרשים?
  • מי מממן את הוצאות המעבר למדינה החדשה? האם מקום העבודה החדש יסייע לכם למצוא מגורים במרחק סביר מהמשרד? בית ספר לילדים? ביטוח בריאות בחו"ל?
  • האם השכר הוא שכר שבועי, חודשי או שנתי? האם מדובר על שכר בסיס שעליו יש תוספות שונות או שכר כולל? ומהו השכר הממוצע שמאפשר רמת חיים טובה במדינת היעד?
  • האם המשרה היא משרה זמנית או לטווח ארוך? מה אפשרויות הקידום שלכם בחו"ל?

לא תמיד תוכלו לקבל את כל התשובות לשאלות הללו מראש, אבל השתדלו לברר אותן כמה שיותר מהר, כדי שתדעו טוב יותר לקראת איזו משרה אתם הולכים.

*****

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *