רישום פלילי ומציאת עבודה

תעודת יושר היא למעשה גיליון הרישום הפלילי שלנו. בגיליון הרישום שלנו יש ארבעה סעיפים שונים: תיקים שפתוחים נגדנו ברגע זה, תיקים אשר הסתיימו בהרשעה או בזיכוי, תיקים שנסגרו עקב ביטול חשדות או חוסר עניין לציבור, ותיקים שנסגרו עקב התיישנות. את המידע הזה בעצם מבקשים המנהלים השונים בשוק העבודה, ואנחנו לעתים נצטרך להראות להם אותם.

 

ההבדל בין תיק פלילי לרישום פלילי

אנשים לעתים מתבלבלים בין תיק פלילי לבין הרישום הפלילי. תיק פלילי הוא למעשה אשמה מסוימת שאנחנו נחקרים בגינה. תיק פלילי יכול להתפתח לכדי כתב אישום, או להיסגר עקב אי יכולת להוכיח אותו, או עקב חוסר עניין לציבור אם העבירה פעוטה, ולרוב מסווגת תחת הקטגוריה של עוון. גם אם הוגש כתב אישום, התיק יכול להסתיים בזיכוי או בהרשעה.

בכל אחד מארבעת המקרים האלו – התיק הפלילי נשאר ברישום הפלילי. ההבדל הוא האם הוא פתוח, או סגור מסיבות שונות (כמו התיישנות, זיכוי וכו'). עצם העובדה שהתיק נסגר לא מעידה על אי רישום פלילי. לכן, אם אתם רוצים למצוא עבודה – עליכם לפעול למען מחיקת הרישום הפלילי שלכם, אם יש כזה.

 

איך מוחקים את הרישום הפלילי?

ראשית, חשוב מאד לזכור את שירותיו של עורך דין פלילי ולהיעזר בו, משום שהוא יוכל לעזור לכם בכל התהליך. חשוב להכיר את התנאים שבגינם אפשרי לבקש מחיקת רישום פלילי – אם התיק נגדכם נסגר ממחסור ראיות או חוסר עניין לציבור, אתם ככל הנראה עומדים בתנאים. כמו כן, העבירה צריכה להיות מוגדרת כעוון, ולא כפשע. אולם, גם אם מדובר בפשע, יש מקרים בהם הרישום הפלילי נמחק. כמובן שניתן למחוק את הרישום הפלילי גם עקב התיישנות, אף במקרה של הרשעה מלאה בבית משפט.

חשוב לדעת, שגם אם יש מקרה של התיישנות, יש צורך בהגשת בקשה, וגם פה אם העבירה הוגדרה כעוון, יש סיכוי טוב מאד שהרישום שלכם ימחק. בסופו של דבר ע"י מחיקת הרישום הפלילי, אתם יכולים לקבל תעודת יושר נקייה, שתעיד כי אין נגדכם כל רישום – מה שיעזור לכם למצוא עבודה ביתר קלות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *