איך אדע מה מתאים לי – אקדמיה או מקצוע?

ייעוץ לימודים והכוונה מקצועית

בכדי לא לבזבז זמן מיותר או לזרוק כספים לריק, ניתן לפנות לייעוץ באחד ממכוני ההכוונה התעסוקתיים הקיימים בשוק. ייעוץ והכוונה יעזרו לאלו שאינם יודעים כלל מה ברצונם לעשות "כשיהיו גדולים" ולמתלבטים הכבדים. תהליך הייעוץ מורכב מכמה שלבים:

  • ניתוח ואבחון אישיות – בעזרת מבדקים שונים, ינותחו יכולות ונטיות האדם לתחומים שונים תוך הכרת המגבלות הקיימות בכל אדם באשר הוא. במה אדם אוהב לעסוק, מה ימצה את מכלול כישרונותיו ויתרונותיו, מה ימנע ממנו להתקדם ומה, בסופו של דבר, יגרום לו לסיפוק אישי ואיכות חיים גבוהה. כך נבנה מודל אשר מספק את הבנת הצרכים של אותו אדם מתלבט.
  • מידע בנוגע לאפשרויות השונות – ידע הוא כוח וזהו המפתח בעת קבלת החלטות. מכוני הכוונה יסייעו בהצגת המידע על מסלולי הלימוד השונים, איפה ניתן ללמוד ומה, האם ללמוד באוניברסיטה רגילה, באוניברסיטה הפתוחה או במכללה, מה ההבדל בין מוסדות הלימוד הקיימים, מהם היתרונות והחסרונות של כל מוסד ומוסד ומהם תנאי הקבלה. זאת ועוד, מידע על מהלך הלימודים, החומר הנלמד, תקופת הלימודים, משך הזמן עד לסיומם וכמובן – מה קורה בתום רכישת המקצוע, מתהליך חיפוש עבודה ועד גובה השכר הרלוונטי במשק.

באופן גורף, ההבדלים בין לימודים באקדמיה לבין לימודי מקצוע הם מאוד ברורים.

  • לימודים באקדמיה דורשים לרוב תנאי קבלה קפדניים, ציוני פסיכומטרי ובגרות מלאה. כמו כן, לימודים אקדמאים יארכו זמן רב יותר מלימודי הכשרה ומדובר על בין שלוש לארבע שנים לפחות עד לסיום תואר ראשון בלבד. כמובן שהלימודים האקדמיים יעניקו השכלה נרחבת ועמוקה יותר ויאפשרו תעסוקה בתחומים שונים ומגוונים. גם דרגת השכר עולה בהתאם כאשר ישנה השכלה אקדמאית.
  • לימודי מקצוע – יכולים להיות קצרים מאוד – לדוגמא קורס סקיפר, קורס ברמנים ועוד, והם יתאימו לכל אחת ואחד ולעיתים גם לא יידרש ידע מקדים. כמובן שישנם גם קורסים ארוכים יותר שיכולים להמשך עד כשנתיים – לדוגמא רכיבה טיפולית, מקצועות רפואה משלימה ועוד. מה גם, שלימודי מקצוע יעלו פחות מאשר לימודי אקדמיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *