ראיונות עבודה, חרדה ומה שביניהם

כולנו מכירים את התחושה הלא סימפטית במיוחד שמרגישים במהלך ראיונות עבודה, אתם יושבים מול מראיין/ת ועוברים בדיקה תחת זכוכית מגדלת. לעיתים הבדיקה יותר פולשנית ולעיתים פחות, אך דבר אחד בטוח, התחושה היא בהחלט לא נעימה גם עבור אלו בעלי הביטחון העצמי הגבוהה ביותר.  על מנת שנוכל לדבר לעומק על הדברים, בואי נגדיר תחילה מהו ראיון עבודה.

 

מהו ראיון עבודה?

ראיון עבודה הוא בעצם קודם כל שיחה בין מעסיק לבין מועמד לעבודה שבמהלכה נבחנת התאמת המועמד למשרה. כמעט עבור כל משרה בשוק העבודה כיום נדרש מעבר ראיון עבודה, ולעיתים נלווים אליו כלי מיון נוספים כגון: מבחנים מסוגים שונים אשר בהמשך נפרט עליהם. ראיון העבודה נחשב יעיל בהערכת האמביציה של המועמד, יחסיו הבין אישיים, וביכולות נוספות של המועמד אשר נדרשות עבור המשרה. ראיון העבודה יכול להתרחש במספר צורות: ראיון אישי פנים אל פנים- מראיין מול מועמד, ראיון טלפוני- נפוץ במשרות בהן העבודה היא לא מורכבת או שהדרישות בה נמוכות ובמהלכו המראיין בודק את התאמתו של המועמד דרך שאלות בטלפון. צורה נוספת היא ראיון מפוצל- הכוונה היא שלראיון יש מספר שלבים אשר בכל שלב המועמד עובר ראיון עם מראיין אחר, שיטה זו נפוצה בקרב חברות גדולות עבור תפקידים חשובים שבהם החברות מעוניינות לקבל מספר חוות דעת על אותו מועמד.

מבחנים נוספים

כיום ישנה מגמה עולה בביצוע מבחנים שונים בחברות שונות בהתאם למשרה המבוקשת. מבחנים אלה אינם באים להחליף את ראיונות העבודה אלא לתת עוד כלים לבחון את המועמדים השונים, לעיתים אנשים נוטים לראות במבחנים אלה ככלי יותר מאיים על המועמדים אך ישנם מומחים בתחום שחושבים דווקא ההפך, מבחנים אלו יכולים לתת הזדמנות נוספת לאלו אשר מסיבה כזאת או אחרת נכנסו ללחץ יתר על המידה במהלך הראיון ותפקדו בצורה פחות טובה ממה שהם יכלו וכאן ניתנת להם הזדמנות נוספת להעלות את הרושם אצל המעסיקים. המבחנים יכולים לבדוק יכולות טכניות במידה והעבודה היא עם כלים, יכולות מחשבה יצירתיות במידה והעבודה דורשת הגדלת ראש והרחבת אופקים וכדומה.

אז מה כל כך מרתיע?

כפי שציינו לעיל, מעמד הראיון עלול להיות מרתיע ולעיתים לגרום ללחץ מופרז ואפילו לגרום לאנשים מסוימים התקף חרדה. תחושה זו עלולה להיות מוכרת לחלקכם מתקופת מבחני הבגרות בתיכון או מתקופת המבחנים באוניברסיטה, אז מדוע הדברים הללו מעוררים בנו תגובות כאלו? מחקרים הראו שרוב האנשים שסבלו מהתקפי חרדה או חוו לחץ גבוהה במבחנים היו אנשים שבמהלך המבחן עצמו חשבו על ההשלכות שלו ומה ייקרה במידה וייכשלו. מחשבות אלו מביאות ללחץ מצטבר מכיוון שהם לא מצליחים לחשוב בצורה צלולה, וזהו מעגל קסמים אכזרי למעשה, חוסר היכולת לחשוב בצורה צלולה מכניס אותם ליותר לחץ שמוביל לעוד פגיעה ביכולותיהם האמיתיות. וכאן טמון ההבדל בין אלו שחווים לחץ נורמטיבי לבין אלו החווים אותו בצורה מופרזת.

צורות לחץ שונות

תחושת הלחץ, בניגוד למה שרבים חושבים, היא תחושה נורמטיבית לחלוטין אשר מושרשת בנו עוד מימינו במערות, תחושה זו גורמת לכמה תהליכים פיזיולוגיים חשובים בגוף שלנו אשר נועדו לעזור לנו לשרוד במצבים מסוכנים. לכן לחץ במידה מסוימת הוא מועיל בהחלט למעבר ראיונות ומבחנים מכיוון שהוא עוזר לחדד את החושים ואת המחשבה, אך רובנו לא יודעים למתן את הלחץ הזה כי אין לנו אינטראקציה עמו במהלך חיי היומיום שלנו כמו פעם, ועל כן הוא עלול לצאת משליטה במצבי לחץ שונים( משתנה מאדם לאדם) וכך עלול לגרום במקרים קיצוניים להתקף חרדה.

לסיכום

זיכרו, ראיון העבודה הוא קודם שיחה! ולכן התנהלו בו כפי שאתם מתנהלים בשיחה רגילה, ההבדל היחיד פה הוא שעליכם גם להציג את המעלות שלכם ובזה כולנו מצטיינים! דבר נוסף הוא שעליכם לנטרל כמה שיותר את ההשלכות של הראיון כך שלא תצטרכו לחשוב "מה ייקרה אם…", התרכזו בראיון בלבד.