לימודי תואר ראשון או לימודי תעודה

פעם לא היו חייבים להחזיק בתעודה מקצועית כדי להתחיל לעבוד. כל אחד פנה לו אל הנישה שדברה אליו, והתחיל לעבוד בתחום. כך היה בכל נושא. אם זה בעבודות בנייה, עבודות אינסטלציה ואפילו עובדי הוראה לא ממש נדרשו להציג תעודות כלשהם. כיום אין דבר כזה… כל עוד לא נציג מסמך שמעיד על לימודי ההשכלה שלנו אנחנו לא שווים כלום בעולם העסקים. יש בזה הרבה מאוד יתרונות כי רק כך אכן מגיעים מקצוענים לתחומים המתאימים להם ואין הרבה מקום ואפשרות לשרלטנים להשתחל למקצועות אשר אין להם בהם כל שיג ושיח.

כיום כולנו יודעים שכאשר אנחנו מזמינים איש מקצוע לצורך עבודה כלשהי ולא משנה אם מדובר בחברת הובלות, באינסטלטור או במדביר, השאלה הראשונה שלנו היא האם יש לו תעודה. היות והמודעות לנושא הלימודים והתעודה עלתה והיא עומדת כיום בראש מעיינינו.

בנקודה זו עולה השאלה המתבקשת מאליה. כאשר אנחנו רוצים לרכוש מקצוע, האם נוכל להסתפק בלימודי תעודה או שמא עלינו לצעוד בדרך המלך הארוכה והמפרכת של לימודי תואר ראשון? ננסה לעשות מעט סדר בדברים…

 

מה עדיף ללמוד לימודי תואר ראשון או לימודי תעודה מקצועית?

כדי לדעת מה עדיף על מה נפרט על כל אחד מסוגי הלימודים הללו.

לימודים לתואר, אלו לימודים גבוהים אקדמאיים והם נחלקים לשלוש. יש תואר ראשון, תואר שני ודוקטורט. לימודים לתואר ראשון אלו לימודים שנמשכים לרוב כשלוש עד ארבע שנים כאשר הם מציעים מגוון רחב של מקצועות כמו לימודי הנדסה, לימודים של מדעי החברה, לימוד של מדעים מדויקים, לימודי רוח, לימודי מחשבים ועוד. בסיום שנות הלימודים הללו שנמשכים כאמור מספר שנים בהתאם למוסד הלימודים אשר בו מקיימים את הלימודים, מוענקת תעודת B.A.   והיא מקנה את האפשרות להמשיך ללמוד לתואר שני. בדרך כלל ימשיכו בעלי התואר הראשון במסלול לימודים זהה עד שיגיעו לתואר שני – M.A. כאשר לומדים לתואר שני ניתן כמובן לבחור בלימוד של מקצוע בתחום אחר כדי להרחיב אופקים ולהרחיב את האפשרות למצוא עבודה מפרנסת בתחומים נוספים.

לאחר הלימודים לתואר שני אפשר להתקדם ללימודי דוקטורט.

חשוב לדעת שמסלול הלימודים לתואר הוא מסלול ארוך ומפרך הדורש גם כתיבת עבודות אקדמאיות אך לטווח ארוך שווה להשקיע. כי המשכורת שמקבל בוגר תואר ראשון יהיה גבוה הרבה יותר לעומת אדם שלמד במסלול קצר לימודי תעודה ובפועל שניהם עובדים באותו תחום. מלבד זאת השערים הרבה יותר פתוחים לבעלי תואר ראשון במגוון עבודות שונות.

  • לימודי תעודה

לימודי תעודה מקצועית לעומת לימודים לתואר ראשון זה כמעט כמו משחק ילדים. (טוב, לא ממש…) אך בכל אופן מדובר בלימודים שלא נמשכים הרבה זמן בתחום נקודתי וספציפי בלבד ובסיום הלימודים מוענקת תעודה המאפשרת לעבוד בתחום אותו למדו. זה יכול להיות מזכירות, טכנאות, גרפיקה וכו' .