כיצד לעבוד כממונה בטיחות

כל מי שסיים את חוק לימודיו ורוצה לפנות ללמוד מקצוע כלשהו מוצא את עצמו בדילמה לא פשוטה. מה כדאי ללמוד? הלימודים דורשים השקעה רבה של כסף, של זמן, של אנרגיה ומי ערב לנו שאחר כך נוכל למצוא עבודה במקצוע עליו התייגענו ועמלנו? כדי למצוא את התחום בו כדאי לנו להתמקצע, חשוב מאוד ללמוד מה הם דרישות השוק. יש מקצועות שיש להם פחות ביקוש ומשום מה בקרב התלמידים נפוץ מאוד ללמוד ולהתמקצע דווקא באותם התחומים. הדבר הוא ממש לא חכם כי מי שבאמת רוצה לעבוד במקצוע רווחי ושווה, עליו לחפש לעצמו נישה שלא יהיה לו קשה מידי למצוא עבודה מבטיחה ומכניסה.

מה דעתכם על לימודי ממונה בטיחות?

הבה נודה שכמעט אף אחד מאתנו עדיין לא זכה לשמוע על המקצוע הזה ועל האפשרות ללמוד אותו בצורה מסודרת. רבים מאתנו שואלים מה זה בכלל לימודי ממונה בטיחות? איפה נמצא תחום הפעילות של ממונה הבטיחות? האם כדאי ללמוד את המקצוע? יש ביקוש בתחום הזה? יש סיכוי להתפרנס מהעבודה כממונה בטיחות? במאמר שלפנינו ננסה לעשות לכם מעט סדר בדברים, ונקבל רעיון חדש מה ללמוד ובמה לעסוק כדי ליהנות ממשכורת מכובדת בכל חודש.

 

מה זה ממונה בטיחות?

בכל מערכת ניהול של מפעלים או של ארגונים יש את הממונה על הבטיחות וגהות. התפקיד של ממונה הבטיחות זהו תפקיד חשוב וחיוני שמהווה בעצם את החלק המרכזי במערך של הניהול התקין במפעלים שונים בחברות או בארגונים. על פי חוק מחויב כל מפעל להחזיק אצלו ממונה בטיחות אשר החוק קבע מה נכלל בתפקיד שלו ועל מה האחריות המשפטית שלו בעבודה.

קיימים 19 סעיפים שונים שמגדירים את התפקיד של ממונה הבטיחות במקום העבודה שלו. אדם שפונה ללמוד את כל הנושא של לימודי ממונה בטיחות, יקבל את כל הידע ואת כל הכלים לעבוד באופן חוקי. הוא ילמד בין היתר מה נמצא בתחום האחריות של ממונה הבטיחות. מה הם תחומי התפקיד שלו, ובעקרונות הראשוניים של מניעה של מחלות מקצוע או תאונות בעסק, מההיבט הטכני.

 

לימודי ממונה בטיחות – מקצוע עם הרבה אחריות

הבנו שממונה הבטיחות צריך להיות אדם אחראי, שמכיר את דבר החוק ומתנהל על פיה. עליו להיות אדם סמכותי וכשרוני שרוצה ללמוד ושואף להכיר את כל התחום של ממונה בטיחות על כל הסעיפים ותתי הסעיפים. אדם שמתאים ללימודים הללו יוכל בסיום לימודיו להשתלב בקלות בעבודה בתחום שלמד בבית עסק כלשהו, בחברה או בארגונים השונים.

 

למה כדאי למוד לימודי ממונה בטיחות?

בגלל שבכל מפעל יש צורך באיש כזה, הרי שמובן שעל כל מפעל שמוקם, מיד יש צורך בממונה בטיחות. הבעיה עם ממוני הבטיחות היא שהם לא רבים, לכן, כדאי מאוד לפנות וללמוד את המקצוע וליהנות מפרנסה בכבוד.