האם כדאי ללמוד לימודי תקשורת בכדי להשתלב בעיתונות

תקשורת, עיתונות ומה שביניהם

הנקודה הראשונה שיש להדגיש היא שיש הבדל מהותי בין תקשורת לבין עיתונאות. תקשורת, תחום במדעי החברה המתייחס לדרכים באמצעותן להעביר מידע כיום, עוסק בהיבטים תיאורטיים רבים: תקשורת המונים, תקשורת חזותית, מוסדות התקשורת, שפה ולשון בתקשורת, שיטות מחקר, סטטיסטיקה ועוד. עיתונות, לעומת זאת, היא פרקטיקה יותר מאשר היא תחום אקדמי, גם אם בהחלט יש בנמצא גוף ידע בו ניתן להיעזר.

יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי לימודי התקשורת בהחלט משפרים את יכולתו של הלוקח בהם חלק להבין את שדה המשחק העיתונאי כככללותו: באמצעות לימוד מקיף של מוסדות התקשורת בישראל, למשל, או בקורסים העוסקים באתיקה תקשורתית ועיתונאית. מרבית תוכניות הלימודים בתחום כוללות גם מספר קורסים או סדנאות מעשיות יותר, שיכולים בהחלט להיות מקושרים באופן ישיר לעיתונות. אפשרות אחרת היא לבחור בתוכנית המשלבת תואר ראשון בתקשורת עם לימודי עיתונות בבתי ספר מקצועיים הקשורים לאותו מוסד לימודים.

הדרך הנכונה להתחיל בעיתונות

רבים יסכימו כי הכניסה לתחום העיתונות אינה דבר פשוט כלל. זהו תחום הנמצא כרגע בנקודת מפנה, כאשר עולות תהיות על עתידה של עיתונות הדפוס כמכלול, וכאשר מעמדם של העיתונאים אינו יציב כבעבר. ובכל זאת, יש הרבה מאד מקום לתקווה: כניסתו של האינטרנט לתמונה הגדילה מאד את אפשרויות התעסוקה עבור אלה המעוניינים לשמש עיתונאים. נכון, ייתכן מאד כי יידרשו אי אילו קשרים, השקעת מאמצים בבניית תיק עבודות שיוצג לאנשי מערכות העיתונים או מסלול הדרגתי עד למקצוע העיתונות הנדרש. אולם, אלא שטובים ומוכשרים, בסוף מוצאים את מקומם.

תואר ראשון בתקשורת, הגם שאינו מהווה אחת מדרישות החובה של מערכות העיתונים או אתרי האינטרנט לקבלת מועמדים, מגדיל לרוב את הסיכויים לכך, ולו מכיוון שבוגריהם למדו לא מעט היבטים, תיאורטיים ומעשיים בלבד, הנוגעים לעבודת העיתונאי.

כאשר תהיו מוכנים לצאת ולחפש עבודה בתחום (חיפוש עבודה הינו עבודה בפני עצמה), יהיה עליכם לנסח דף קורות חיים באופן שיבליט את כישוריכם ויכולותיכם.
קורות החיים יכללו את הפרטים האישיים שלכם, השכלתכם, ניסיונכם התעסוקתי (רצוי לציין ניסיון תעסוקתי אשר קשור לעיתונאות, במידה ויש לכם) ועוד, רק אל תשקרו ואל תעגלו פינות ותוסיפו פרטים שאינם נכונים.

לאחר מכן, תוכלו לבחון מודעות דרושים אשר מופיעות באינטרנט או בעיתונים, תוכלו לפנות אל חברות כוח אדם, להיעזר בקשרים (דרך יעילה למדיי בתחום זה) ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *